Ładowarka

Budujemy własnego kampera

Kolejny temat rzeka – potrzebujemy do naszego camperka jakąś zgrabną ładowarkę automatyczną, która będzie nam ładowała akumulator pokładowy i zarazem rozruchowy (poprzez separator) kiedy stoimy na campingu, albo po prostu pod domem. 

Rodzaje

Ładowarka automatyczna – chodzi o to aby miałą wbudowany mikroprocesor, który by analizował stopień naładowania akumulatora i dostosowywała prąd i napięcie ładowania do stanu akumulatora. 

Są dwa rodzaje ładowarek/prostowników – transformatorowe i impulsowe. Te drugie chyba będą bardziej odpowiednie do campera ze względu na mniejsze gabaryty. 

Przy wyborze ładowarki dobrze by było aby ona miała opcję restartu ładowania po zaniku zasilania. Chodzi o to, że jak zaniknie nam zasilanie, to po jego przywróceniu ładowarka kontynuuje ładowanie akumulatora. 

Istotne jest też to, aby ładowarka wspierała ładowanie rodzaju akumulatora, który posiadamy. 

Bo akumulatory kwasowe (z płynnym elektrolitem), żelowe, AGM, Lit-Ion mają różne parametry ładowania i ważne jest aby nasza ładowarka je obsługiwała. 

Bo ładowarka do aku żelowego nie naładuje nam aku kwasowego, a ładowarka tylko do kwasiaka może nam zniszczyć aku żelowe. 

Parametry ładowarki

Czyli napięcie i max prąd ładowania. W przypadku pierwszego – to jest to w miarę oczywiste – 12 albo 24V. Duża część ładowarek daje sobie radę z oboma napięciami.

W przypadku drugiego parametru – to jest dużo niedomówień w tym temacie. Producenci często piszą, że ładowarką np. 4A naładujemy akumulator 200Ah. Należy być bardzo ostrożnym z tymi deklaracjami. Generalna zasada jest taka, że prąd ładowarki powinien być 1/10 pojemności akumulatora. Tak więc jeżeli mamy akumulator 100Ah, to najlepsza byłaby dla niego ładowarka 10A.

Tak więc dobór parametrów ładowarki powinien być zależny od pojemności posiadanego akumulatora. A nawet, dobrze by było, aby parametry ładowarki były też lekko przewymiarowanie, tak aby w przypadku kiedy np. okaże się, że pojemność obecnego akumulatora nie spełnia naszych oczekiwań i zamiast np 100Ah chcemy kupić 140Ah, to dobrze by było abyśmy z racji tej rozbudowy nie zmieniać ładowarki. 

Rekomendacje

Generalnie jeżeli nas interesuje tematyka doboru akumulatora i ładowarki, to polecam kanał mrAkumulator na Youtube. Przy czym ostrzegam – trzeba poświęcić na to dużo czasu. 

Z moich prywatnych doświadczeń: na początku uległem rekomendacji osoby, przerabiającej mi campera (‘nie przejmuj się, mam super sprawdzoną ładowarkę’) i z racji natłoku innych tematów, przyjąłem ją. No i okazało się to dużym błędem. Bo finalnie została zainstalowana ładowarka 1A (do aku żelowego) do akumulatora 100Ah kwasowego… No comment. Rezultatem tego było permanentne niedoładowanie tego akumulatora i radykalne pogorszenie jego pojemności.

Finalnie po analizie dostępnych na rynku ładowarek, zdecydowałem się na zakup Noco Genius 7200. Czemu taka? Bo liczyłem, że uratuje jeszcze ten padnięty akumulator (i częściowo się to udało). W innym wypadku kupiłbym zwykłą i prostą ładowarkę mikroprocesorową o odpowiednim prądzie ładowania. 

Kluczem jest, aby nasza ładowarka, poza naładowaniem aku (przywróceniem napięcia), była też w stanie odtworzyć parametry pojemnościowe aku (w przypadku aku kwasowych – to gęstość elektrolitu). A to już nie każda potrafi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *